Hírek aloldal fejlécképe

GEK hírek

Elhunyt Tóth Pál kéményseprő mester 2024. október 29.

2024. október 26-án, életének ötvenkilencedik évében elhunyt Tóth Pál, a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet munkatársa.

Elhunyt Ládi József Géza kéményseprő 2024. október 28.

2024. október 24-én, életének ötvennegyedik évében rövid, súlyos betegség következtében elhunyt Ládi József Géza, a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet munkatársa.

Ünnepi állománygyűlés a főigazgatóságon 2024. október 21.

A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság állománya idén is tisztelgett az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei előtt. A katasztrófavédelem központjában október 21-én megtartott ünnepi állománygyűlésen elismeréseket is átadtak a legkiválóbbaknak.

A tűzoltói hivatással és a kéménysepréssel ismerkedtek 2024. október 14.

Idén kilencedik alkalommal szervezte meg nyílt napját a végzős középiskolások számára a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ, az ország egyetlen tűzoltószakképző oktatási intézménye. Hétfőn délelőtt kilenc középiskola százötvenhat hallgatója ismerkedhetett meg az oktatási központban zajló képzésekkel. A rendezvény célja, hogy a pályaválasztás előtt álló diákok közvetlen élményeket szerezzenek a tűzoltóhivatásról, a kéményseprőszakmáról és a kapcsolódó feladatokról.

Tűzoltók és kéményseprők a budapesti SzakMázz! kiállításon 2024. október 09.

A kedden kezdődött kétnapos rendezvény mottója: Nézd meg! Fogd meg! Próbáld ki! A diákok interaktív bemutatókon szerezhetnek tapasztalatot és élményeket a bemutatott szakmákkal kapcsolatban, ezzel is megkönnyítve maguknak a megfelelő pálya kiválasztását.

Lezárult a 2024-es központi szúnyoggyérítés 2024. október 08.

Az idei szúnyoggyérítési szezon sok munkát adott a szakembereknek. A Duna és mellékfolyói kora nyári áradása miatt jelentős területen zajlott biológiai lárvagyérítés, már április 16-ától kezeléseket végeztek légi és földi technológiák alkalmazásával. A katasztrófavédelem által koordinált szúnyoggyérítés huszonöt héten keresztül, egészen október 6-ig tartott. A felhőszakadásokkal kísért június országszerte, de főként a Dunántúlon extrém méretű szúnyogpopulációt okozott. A Dunán és a Lajtán levonult kora őszi árhullám miatt idén egészen szokatlan időben, még október elején is szükség volt biológiai kezelésekre. Egész nyáron folyt a kifejlett szúnyogok elleni védekezés, összesen 1070 településen és 6 budapesti kerületben gyérítettek a szakemberek. Míg az Alföldet sújtó aszály miatt ott számos területen alig kellett beavatkozni, addig a nyugati és a középső országrészben sokszor kifejezetten erős szúnyogártalmat kellett kezelni.

Idén 4611 lakástűz volt, ezekben 58 ember halt meg 2024. október 04.

Az év első három negyedévében összesen 4611 lakóépületben keletkezett tűz, 34-gyel kevesebben, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A legtöbb otthon Pest vármegyében (559), Budapesten (523) és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében (473) gyulladt ki. Az év első kilenc hónapjában 57 ezer 114 négyzetméternyi épített terület semmisült meg. A tűzesetek során 420 ember sérült meg, 22-vel többen, mint 2023 első három negyedévében. A kigyulladt házakban 58 ember vesztette életét, egy évvel ezelőtt ez a szám 51 volt.

Biológiai szúnyoggyérítés az árvíz után 2024. szeptember 30.

A szokatlan őszi lárvagyérítést a folyók áradása indokolja, hiszen a Dunán és a Lajtán levonult árhullám után a folyók árterein olyan víztestek maradtak vissza, amelyekben tömegesen fejlődhetnek ki a csípőszúnyogok lárvái. A meteorológiai előrejelzések szerint a nappali hőmérsékletek még segítik a lárvák kifejlődését, ezért október első felében jelentősebb szúnyogártalom alakulhat ki a Duna és Lajta menti településeken.

A szúnyogoknak is kedvez a nyárias időjárás 2024. szeptember 02.

Az augusztus második felében több helyen lezúdult csapadék és a lakókörnyezetekben megmaradt vizek kedveztek a csípőszúnyogok fejlődésének, emiatt több helyen ismét szükség van a szúnyogok elleni védekezésre. Amíg a nyár első felében az árvízi fajok okozták a fő ártalmat, mostanra egyértelműen az emberközeli életmódot folytató szúnyogok, köztük a házi szúnyogok jelenléte vált meghatározóvá.

Csökkent a szúnyogártalom, kevesebb beavatkozásra lesz szükség 2024. augusztus 12.

Az elmúlt hetek meleg, nagyobbrészt száraz időjárásának köszönhetően folyamatosan csökkent a csípőszúnyogok lárvái számára ideális vizes élőhelyek száma és kiterjedése. Jelenleg már csak egyes Duna menti területeken, a Dráva-mentén és a Tisza-tónál van jelentősebb szúnyogártalom. Problémát egyre inkább a ház körüli élőhelyeken fejlődő fajok okoznak, amelyek nem az összefüggő árterületeken, hanem a kisebb, mesterséges vízmegállásokban szaporodnak. Az esővízgyűjtőkben, dísz- és kerti tavakban, a kihelyezett madáritatókban és kerti gyerekjátékokban megmaradó néhány deciliter víz is elég ahhoz, hogy sok száz szúnyog kifejlődjön. Ezeken a helyeken szervezett lárvagyérítést nem lehet végezni. A ház körüli csípőszúnyog-tenyészőhelyek felszámolását a Nemzeti Népegészségügyi Központ készített tájékoztató alapján magunk végezhetjük el, ezzel csökkentve a szúnyogártalmat és az inváziós fajok további terjedését.

A Dunántúlon van szükség szúnyoggyérítésre 2024. augusztus 05.

A mostani csapadékhiányos időszakban elsősorban a vízparti területeken, az állandó szúnyogtenyészőhelyek közelében találkozhatunk jelentős számban szúnyogokkal. A korábban elöntött folyó menti árterületek kiszáradtak, ezért a továbbiakban biológiai lárvagyérítésre már nincs szükség. Jelentősebb csapadék a Nyugat-Dunántúlon volt a napokban, és az előrejelzések szerint továbbra is csak kisebb záporok fordulnak elő, így nem kell újabb lárvatenyészőhelyek kialakulásával számolni.

Budapesten és száznyolcvan településen folytatódik a szúnyogok elleni védekezés 2024. július 29.

A héten tíz vármegye száznyolcvan településén és hat budapesti kerületben folytatódik a szúnyoggyérítés, összesen negyvenezer hektáron. A Dráva mentén, Komárom, Dunaújváros, Szekszárd és a Csepel-sziget térségében, Budapest Duna menti kerületeiben, a Velencei-tónál, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye több településén kerül sor a kifejlett szúnyogok elleni védekezésre. A Szigetközben néhány helyen az elmúlt héten a szeles időjárás miatt elmaradt kezeléseket pótolják a szakemberek.

12 vármegye 297 településén folytatódik a szúnyoggyérítés 2024. július 22.

A héten 12 vármegye 297 településén lesz szúnyoggyérítés, összesen 62 ezer hektáron. A kifejlett szúnyogok elleni földi védekezés a Szigetközben, a Dunakanyarban, a Tisza-tónál, valamint Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye több településén folytatódik. A héten pótolják a szeles időjárás miatt Békés vármegyében elmaradt múlt heti kezeléseket is. A platós gépjárművekről végzett permetezést az esti, éjszakai órákban hajtják végre. A gyérítések pontos ütemezése megtalálható a katasztrófavédelem honlapján.

444 településen és 6 budapesti kerületben lesz szúnyoggyérítés 2024. július 15.

Tizenhat vármegye négyszáznegyvennégy településén és Budapest hat kerületében, összesen 86 ezer hektáron lesz a héten szúnyoggyérítés. A következő napokban Komárom térségében, Budapest érintett kerületeiben, a Csepel-sziget, Dunaújváros, Szekszárd, Baja és Mohács térségében, továbbá a Dráva mentén, a vízpart közeli településeken lesznek kezelések. Ezen kívül Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas és Zala vármegye számos településén várhatóak földi kémiai beavatkozások. A nagy hőségre tekintettel légi kémiai kezelésekre továbbra sem kerül sor, mivel az csak a napnyugtát megelőzően kivitelezhető, amikor a meleg miatt még alig repülnek a szúnyogok. A gyérítések pontos ütemezése megtalálható a katasztrófavédelem honlapján.

A hőség miatt a földről gyérítik a szúnyogokat 2024. július 08.

Tizenkét vármegye háromszáznegyvenöt településén és Budapest hat kerületében lesz a héten szúnyoggyérítés. Az extrém szúnyogártalommal érintett területeken az országos tisztifőorvos ugyan átmenetileg engedélyezte a repülőről történő kémiai szúnyoggyérítést, azonban a hőség miatt a héten erre nem lesz lehetőség. A nagy melegben a szúnyogok aktivitása a napnyugta utáni időszakra tolódik, amikor a repülésbiztonsági szabályok miatt már nem lehet légi gyérítést végezni. Amennyiben a szúnyogártalom továbbra is indokolja, az elmaradt légi kezeléseket a hőség után pótolják.

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap